شاخص بورس

قیمت طلا 18 عیار

ريال

قیمت سکه بهار آزادی

ريال

قیمت سکه امامی

ريال

قیمت نیم سکه

ريال

قیمت ربع سکه

ريال

قیمت دلار

ريال

قیمت یورو

ريال

پربازدیدترین

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای | آبان ۹۹
کنسول و بازی دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۸:۴۷

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای | آبان ۹۹

در این راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای با ویجیاتو همراه باشید تا ببینیم برای اجرای بازی‌های روز دنیا با رزولوشن‌های بالا و با حداکثر تنظیمات گرافیکی و حتی اجرای بازی‌های VR به چه سیستمی نیاز خواهیم داشت. سیستم معرفی شده در ادامه از بین قطعاتی انتخاب شده است که همگی در آبان ۹۹ در بازار ایران موجود بوده‌اند.

توجه بسیار مهم!

توجه کنید که کارت‌های سری ۳۰ انویدیا به تازگی در حال ورود به بازار ایران هستند و ممکن است در این زمان با قیمت‌های عجیب و غریبی روبرو شوید. برای مثال در حالی که قیمت RTX 3078 تقریبا نصف RTX 2080 Ti است ممکن است در بازار ایران قیمت RTX 3080 از RTX 2080 Ti بیشتر باشد که این موضوع به هیجان بازار و سودجویی فروشندگان مربوط می‌شود و پس از مدتی اگر قیمت ارز همین میزان باقی بماند! قیمت‌ها به قیمت جهانی نزدیک خواهند شد. پس در هنگام خرید قیمت‌های جهانی را چک کنید و سپس تبدیل کنید تا بتوانید قیمتی «نزدیک» به قیمت اصلی را پیدا کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

چرا کارت‌های گرافیک سری 30 پیشنهاد شده است؟

چرا در این راهنما کارت‌های گرافیک سری ۳۰ انویدیا پیشنهاد شده‌اند در حالی که هنوز به طور گسترده وارد بازار نشده‌اند؟ این یکی از سوالاتی است که ممکن است خوانندگان داشته باشند. در حال حاضر کارت‌های گرافیک سری ۳۰ انویدیا در حال ورود به بازار هستند و هر روز تعداد بیشتری از آن‌ها به خانه گیمر‌ها راه پیدا می‌کنند. کارت‌های RTX 3080 و RTX 3090 به صورت نیمه گسترده در بازار حضور دارند و RTX 3070 نیز تا یک یا دو هفته دیگر در بازار حضور خواهد داشت. (یک سری مشکلاتی که در این کارت‌ها وجود داشت همچون کرش کردن نیز در حال رفع است).

همانطور که گفتیم و می‌دانید این کارت‌ها قدرتمند‌تر و در عین حال ارزان‌تر از سری ۲۰ هستند پس در این زمان هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای از سری ۲۰ همچون RTX 2080 Ti و RTX 2080 SUPER استفاده کنیم و در واقع اگر هم اکنون سیستمی در این سطح با سری ۲۰ ببندید عملا پول خود را دور ریخته‌اید. پس اگر می‌بینید موارد پیشنهادی هنوز به صورت گسترده وارد بازار نشده‌اند، چند هفته صبر کردن برای خرید سری ۳۰ بسیار بهتر از این است که همین فردا سری ۲۰ بخرید. (البته به دلیل اینکه تاکنون RTX 3060 معرفی نشده مجبور شدیم برای سیستم سوم از RTX 2070 SUPER استفاده کنیم).

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

چرا اینقدر پول برای مادربرد بپردازیم؟

چرا باید اینقدر پول برای مادربرد داد در حالی که می‌شود از مادربرد‌های ارزان‌تر استفاده کرد؟ شاید این نخستین سوالی باشد که هر کس با دیدن قیمت مادربرد‌ها به ذهنش خطور می‌کند و سوال به جایی هم است. مادربرد‌های مخصوص گیمینگ تفاوت‌های زیادی با مادربرد‌های معمولی دارند از جمله این تفاوت‌ها کیفیت ساخت آن‌هاست. تعریف ما از سیستم گیمینگ سیستمی است که گیمر‌ها بتوانند هر روز چندین ساعت را با آن بازی کنند بدون اینکه مشکلی برایش پیش‌اید. و زمانی که سیستم شما قدرتمند باشد این مهم بیش از پیش حس خواهد شد و فشار بسیار زیادی بر مادربرد اعمال می‌شود. لذا در هنگام خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای باید این نکته را مد نظر قرار دهید که مادربردی برای آن انتخاب کنید که بعد از دو سه سال استفاده مشکل خاصی برای آن پیش نیاید و بتواند سیستم شما را به راحتی ساپورت کند. از جمله مولفه‌های کیفیت ساخت می‌توان به استفاده از متریال با کیفیت در مقابل با گرما اشاره کرد.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

مادربرد‌های گیمینگ معمولا از حرارت‌گیر‌های بسیار بهتری نسبت به مادربرد‌های معمولی برخوردار هستند که به خصوص در هنگام استفاده طولانی مدت از سیستم خود را نشان داده و باعث می‌شود سیستم در طولانی مدت به راحتی و بدون افت کارایی به ادامه کار بپردازد در حالی که مادربرد‌های معمولی چنین سیستم‌های خنک کننده قدرتمندی ندارند. به خصوص حرارت گیر‌هایی که برای چیپست مادربرد‌ها تعبیه می‌شود بسیار مهم است و این حرارت گیر‌ها در مادربرد‌های گیمینگ بزرگتر و کارآمد‌تر هستند. همچنین محل اتصال برخی دیگر از اجزا در مادربرد گیمینگ نیز دارای حرارت گیر است که باعث می‌شود عمر قطعاتی که به سختی و با هزینه بالا تهیه شده‌اند افزایش یافته و در کوتاه مدت خراب نشوند. نکته بعد اینکه ممکن است شما پردازنده‌ای که قابلیت اورکلاک داشته باشد خریداری کنید و قصد اورکلاک داشته باشید ولی مادربرد‌های معمولی اغلب از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.

مادربرد‌های گیمینگ معمولا از تراشه‌های شبکه کارآمدی استفاده می‌کنند که تاثیر به سزایی در روان بودن و استفاده راحت و عدم تاخیر (Latency) دارد. این مهم در هنگام بازی‌های آنلاین بیش از پیش حس می‌شود به گونه‌ای که ممکن است شما اینترنتی با پهنای باند خوب داشته باشید ولی همچنان با تاخیر مواجه شوید که این مشکل تا حد زیادی به مادربرد شما مربوط خواهد شد. پس با اینترنت مثال زدنی که در ایران از آن برخوردار هستیم بهتر است مادربرد خوبی خریداری کنید تا حداقل از سمت سیستم شما مشکلی نباشد و بتوانید به راحتی به صورت آنلاین و مولتی پلیر بازی کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

مادربرد‌های گیمینگ معمولا از سیستم صوتی بسیار بهتری از مادربرد‌های معمولی برخوردار هستند و از این رو می‌توانید از صدای بسیار بهتر هنگام گیمینگ لذت ببرید. موارد دیگری نیز همچون قابلیت‌های مخصوص گیمینگ همچون یک دکمه جداگانه برای اورکلاک، دکمه‌ای برای استریمینگ و… وجود دارند که از حوصله این مقاله خارج بوده و در یک مقاله جداگانه به راهنمای خرید مادربرد خواهیم پرداخت. در نهایت به همین میزان بسنده کنیم که اگر خواهان خرید یک سیستم گیمینگ حرفه‌ای هستید پیش از هر چیز مادربرد گیمینگ حرفه‌ای را در دستور خرید خود قرار دهید. البته همیشه قرار نیست گرانترین مادربرد بهترین باشد ولی معمولا مادربرد‌هایی که قیمت بالاتری دارند امکانات و کارایی بیشتری نیز دارند.

سیستم پیشنهادی اول

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای
لیست اول برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کارایی و ارزیابی سیستم اول

این سیستم برای کسانی پیشنهاد شده است که برچسب قیمت آخرین چیزی است که به آن نگاه می‌کنند و آنقدر بودجه و علاقه به گیمینگ دارند که حاضرند چنین هزینه‌ای را برای آن بپردازند. سیستم پیشنهادی شماره یک می‌تواند تمامی بازی‌های روز دنیا را با تنظیمات گرافیکی حداکثری و با رزولوشن 4K و نرخ فریم طلایی اجرا کند. تقریبا هیچ بازی وجود ندارد که این سیستم از پس اجرای آن برنیاد به گونه‌ای که می‌توانید با خرید این سیستم تا سالها از فکر ارتقاء سیستم خود آسوده باشید. زمانی که کار به استفاده از ری‌تریسینگ حداکثری می‌رسد می‌توانید خوشحال باشید که کارت گرافیکی دارید که با وجود استفاده تمام عیار از ری‌تریسینگ می‌تواند نرخ فریم مناسبی نیز در اختیارتان قرار دهد.

مادربرد سیستم اول

ما برای سیستم شماره یک مادربرد Asus ROG STRIX Z490-F GAMING را پیشنهاد کرده‌ایم که هم کارایی و امکانات بالایی دارد و هم ارزش بالایی نسبت به قیمت خود دارد. این مادربرد همه چیزی که برای گیمینگ نیاز دارید و حتی بیشتر را به شما ارائه می‌دهد. ROG STRIX Z490-F GAMING که دارای فرم فاکتون ATX است از سوکت LGA 1200 اینتل پشتیبانی می‌کند و دارای چیپست Z490 است که معنای آن این است که از هر دو پردازنده‌ای که برای سیستم اول پیشنهاد داده‌ایم پشتیبانی می‌کند. این مادربرد از هوش مصنوعی برای اورکلاک بهره می‌برد و از این رو می‌توانید بهترین نتیجه را در هنگام اورکلاک بگیرید. ایسوس این مادربرد را با کیفیتی مثال زدنی و همینطور زیبایی منحصر به فردی ساخته است به گونه‌ای که می‌توان گفت از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در یک کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای محسوب می‌شود.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

مادربرد Asus ROG STRIX Z490-F GAMING به گونه‌ای ساخته شده که نه تنها در زمینه کولینگ کارایی بالایی داشته باشد بلکه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کند. همچنین کنترلر‌های هوشمند این مادربرد به گیمر این امکان را می‌دهند تا بتواند مواردی همچون اورکلاک، فن‌ها و… را به راحتی کنترل کند. این مادربرد دارای دو هیت سینک برای حافظه‌های SSD M.2 نیز هست که باعث افزایش عمر و بهبود کارایی SSD‌ها می‌شود. این مادربرد همچنین دارای یک هیت سینک بزرگ برای VRM است که باعث می‌شود دمای آن کاهش یابد و همچنین یک ‌ترمال پد برای آن در نظر گرفته شده است. همه این موارد باعث شده‌اند مادربرد مذکور بتواند گزینه مناسبی برای یک کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای باشد و به راحتی دما و فشار ناشی از کار سخت افزار‌های قدرتمند این سیستم را تحمل کند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

مادربرد Asus ROG STRIX Z490-F GAMING توانایی پشتیبانی از چهار ماژول رم را دارد و می‌تواند تا 128 گیگابایت رم را ساپورت کند. همچنین می‌تواند رم‌هایی با حداکثر فرکانس 4800 مگاهرتز را نیز پشتیبانی کند. مادربرد قدرتمند ایسوس همچنین از XMP پشتیبانی می‌کند که از این رو می‌توان محدودیت فرکانس رم بر طبق پردازنده را بشکند و حداکثر فرکانس را ارائه دهد. این مادربرد از اینترفیس PCIe 3.0 پشتیبانی می‌کند که شامل انواع x16، x1 و x4 می‌شود. مادربرد پیشنهادی این امکان را به شما می‌دهد تا کارت‌های گرافیک انویدیا را به صورت SLI و کارت‌های گرافیک AMD را به صورت CFX ببندید. (که البته کارت گرافیک این سیستم قابلیت SLI ندارند). سیستم صوتی این مادربرد نیز بسیار عالی است که از جمله آیتم‌های آن می‌توان به استفاده از کدک صوتی CODEC S1220A، طلا ‌اندود بودن درگاه جک 3.5 میلی متری، تقویت کننده‌های عملیاتی و… اشاره کرد.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

این مادربرد قابلیت پشتیبانی از شش پورت SATA 6GB/s را دارد و در کنار آن می‌تواند از دو SSD M.2 نیز پشتیبانی کند (از 2242 تا 22110). این مادربرد دارای یک DisplayPort 1.4 و همینطور یک پورت HDMI 1.4b است. از دیگر پورت‌های این مین برد میتوان به انواع USB‌ها اشاره کرد که از USB 2.0 تا نسل دوم USB 3.2 را در بر می‌گیرد و جمعا به 15 پورت USB در جلو و عقب می‌رسد. در مجموع باید گفت این مادربرد از هر نظر جزء بهترین‌های بازار به شمار می‌آید و توانسته است با قیمت مناسب خود بسیاری از گیمر‌های حرفه‌ای را به سوی خود جلب کند. خوشبختانه این مادربرد در بسیاری از فروشگاه‌های ایران قابل دسترس است.

پردازنده سیستم اول

ما برای سیستم اول که مبتنی بر اینتل است پردازنده قدرتمند و نسل دهمی ‌Core i9 10900K را انتخاب کرده‌ایم که نه تنها بسیار قدرتمند است بلکه بسیار با ارزش نیز هست و کارایی آن نسبت به قیمتش عالی است. برای مقایسه باید گفت این پردازنده با اینکه قیمت همسانی با Core i9 9900K دارد ولی قدرت به مراتب بیشتری دارد. این پردازنده 10 هسته و 20‌ترد دارد و فرکانس پایه آن 3.70 گیگاهرتز است که اگر سیستم خنک کنندگی درست و حسابی داشته باشد فرکانس آن تا 5.30 گیگاهرتز نیز افزایش خواهد یافت. این پردازنده توان طراحی حرارتی یا TDP برابر با 125 وات دارد ولی این قابلیت را نیز دارد که وقتی به قدرت زیادی نیاز ندارید با TDP برابر با 95 وات و فرکانس 3.30 گیگاهرتز کار کند. اینکه چه TDP برای رسیدن به حداکثر توان پردازنده یعنی 5.30 گیگاهرتز نیاز است اختلاف نظر وجود دارد ولی معقول‌ترین یافته 250 وات به بالا است.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

پردازنده 10900K دارای 20 مگابایت حافظه کش هوشمند است و به گرافیک مجتمع Intel UHD Graphics 630 مجهز شده است. وجود حرف K در پایان نام این پردازنده یعنی شما می‌توانید این پردازنده را اورکلاک کنید. (برای اطلاع از اینکه هر حرف و عدد در پردازنده چه معنایی دارد و چه پردازنده‌ای برای گیمینگ خوب است و همینطور اطلاعات کامل دیگری درباره پردازنده‌ها به راهنمای خرید پردازنده مراجعه کنید.). این پردازنده آنقدر قدرتمند است که تا سالها نیازی به تعویض آن با نمونه قدرتمند‌تر نخواهید داشت و می‌توانید با استفاده آن سنگین‌ترین بازی‌ها را به راحتی اجرا کنید. حتی اگر RTX 3090 را نیز به عنوان کارت گرافیک استفاده کنید و در بازی‌ها نرخ فریم فوق العاده‌ای نیز بگیرید می‌توانید روی این پردازنده حساب کنید. اگر این پردازنده برای شما هزینه زیادی دارد می‌توانید از Core i7 10700K استفاده کنید که قیمت کمتری دارد و می‌تواند تمام بازی‌های روز دنیا را به راحتی اجرا کند. در واقع اینکه 10700K بخرید یا 10900K به این بستگی دارد که می‌خواهید تا چند سال و با چه قدرتی از سیستم خود استفاده کنید. با 10900K حداقل تا هفت هشت سال دیگر نیازی به تعویض پردازنده نخواهید داشت و با 10700K می‌توانید تا 4 یا پنج سال از فکر تعویض پردازنده راحت باشید که البته باز هم به کارایی مورد نظر شما بر می‌گردد.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کارت گرافیک سیستم اول (RTX 3080)

کارت گرافیک RTX 3080  دومین کارت گرافیک قدرتمند حال حاضر بازار برای گیمینگ است. این کارت دارای 10 گیگابایت حافظه گرافیکی از نوع GDDR6X است و پهنای باند آن به عدد فوق العاده 760.3 گیگابایت بر ثانیه می‌رسد. کلاک پایه این کارت برابر با 1440 مگاهرتز است اما ایسوس آن را به 1935 مگاهرتز رسانده است که البته در هنگام بازی به صورت پیشفرض روی 1905 مگاهرتز تنظیم می‌شود. RTX 3080 دارای 8704 هسته کودا است. پیکسل ریت این کارت به 164.2 گیگاپیکسل بر ثانیه و تکسچر ریت آن به 465.1 گیگاتکسل بر ثانیه است. ناگفته پیداست که این کارت به صورت سخت افزاری به ری‌‌تریسینگ مجهز است ولی ری‌تریسینگ در این سری تغییراتی داشته که از جمله آن‌ها دقیق‌تر شدن آن است که سبب شده صحنه‌های طبیعی‌تری نمایش داده شوند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کارت‌های گرافیک سری 30 انویدیا تحولی ارزنده در بازار قطعات گیمینگ ‌ایجاد کرده‌اند به گونه‌ای که با قیمت به مراتب کمتر از سری 20، قدرت بسیار بالاتری ارائه می‌کنند. این کارت‌ها در حال ورود به بازار هستند و خوشبختانه به تازگی در بازار ایران نیز مشاهده شده‌اند. از جمله بهترین این کارت‌ها RTX 3080  است و از بهترین نسخه‌های این کارت نیز Asus ROG-STRIX-RTX3080-O10G-GAMING است که از نظر کیفیت ساخت و همینطور توانایی‌های خود از دو رقیب اصلی یعنی MSI و گیگابایت جلوتر است با این حال اگر این مدل را پیدا نکردید می‌توانید از مدل‌هایی همچون MSI RTX3080 GAMING X TRIO 10G و یا AORUS RTX 3080 XTREME 10G را نیز خریداری کنید از نظر کارایی کلی تفاوت مهمی ‌با مدل پیشنهادی ندارند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای
کارت گرافیک RTX 3080 گزینه مطلوبی برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای است

ایسوس برای این کارت از سه فن بزرگ و قدرتمند استفاده کرده است که با آخرین تغییرات تکنولوژی  Axial-tech ساخته شده‌اند و حالا نه تنها قدرت بالایی در خنک کنندگی دارند بلکه صدای نسبتا کمی‌نیز تولید می‌کنند. وجود تکنولوژی 0db یا دسی بل صفر باعث می‌شود زمانی که دمای کارت گرافیک از یک اندازه‌ای پایین‌تر می‌آید فن‌ها خاموش باشند و از این رو هیچ صدای مزاحمی ‌وجود نداشته باشد. این کارت می‌تواند با استفاده از ASUS FanConnect II به دیگر فن‌های کیس نیز متصل شود تا در زمینه مدیریت حرارت فضای کیس با آن‌ها هماهنگ باشد. وجود هیت سینک بزرگ و کارآمد در کنار فن‌ها باعث شده بتوانید با خیال راحت به صورت طولانی مدت از کارت خود استفاده کنید بدون اینکه نگران گرم شدن بیش از ‌اندازه آن باشید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

این کارت دارای گواهینامه IP5X است، بدین معنی که تا ‌اندازه زیادی در برابر ورود گرد و خاک مقاوم است. از این رو نیاز کمتری به تمیزکاری دارد. کارت‌های سری ROG STRIX با فناوری Auto-Extreme تولید می‌شوند. در این فناوری به جای اینکه کار‌هایی همچون لحیم کاری‌ها در چند مرحله جداگانه انجام شوند در یک مرحله انجام می‌شوند. این کارت گرافیک از تمامی نرم افزار‌های جانبی مورد نیاز برای کار‌هایی همچون مشاهده پارامتر‌های کلیدی مانند کلاک، دمای کارت، ولتاژ و… برخوردار است.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

همانطور که در ابتدا گفتیم باز هم به این نکته تاکید می‌کنیم که قیمت این کارت‌ها در حال حاضر در بازار ایران غیر منطقی است که دلیل آن نیز عواملی همچون حباب بازار، هیجان بازار و… است و همچنین فروشندگان و خریداران فکر می‌کنند چون RTX 3080 جدید‌تر و قوی‌تر از RTX 2080 Ti است پس باید قیمت آن نیز بالاتر باشد در حالی که چنین نیست. قیمت واقعی این کارت در بازار ایران با این نرخ ارز به چیزی حدود 25 تا 30 میلیون تومان خواهد رسید که به قیمت جهانی این کارت یعنی 850 دلار (قیمت نسخه کاستوم ایسوس) نزدیک است. پس به هیچ وجه فریب سودجویانی که این کارت را بعضا تا 70 میلیون قیمت گذاری کرده‌اند را نخورید.

حافظه سیستم اول

ورود حافظه‌های SSD تحولی مهم در بازار کامپیوتر‌ها‌ ایجاد کرد. دو مورد از این حافظه‌ها SATA و NVMe هستند. ما برای این سیستم حافظه 970 Pro NVMe M.2 SSD 1TB ساخت سامسونگ را پیشنهاد داده‌ایم که از فرم فاکتور M.2 (2280) برخوردار است. در حال حاضر چندین شرکت هستند که حافظه‌های SSD تولید می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان وسترن دیجیتال، ADATA و… اشاره کرد ولی سامسونگ در این بین عملکرد درخشانی از خود برجای گذاشته است و هر چند نمی‌توان ‌ایراد خاصی بر SSD‌های وسترن دیجیتال وارد کرد ولی بنا به تحلیل‌ها و تجربه می‌توان گفت حافظه‌های SSD ساخت سامسونگ در اولویت هستند. حافظه پیشنهادی این سیستم دارای اینترفیس PCIe 3.0 x4  است و همانطور که از نامش پیداست حجم یک ترابایتی دارد. البته می‌توانید این حافظه را با حجم 512 گیگابایتی نیز خریداری کنید که هزینه کمتری دارد.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

اگر حجم یک ترابایتی را خریداری کنید و مصرف شما معتدل باشد نیازی به استفاده از حافظه دیگری همچون HDD و یا SSHD نخواهید داشت و می‌توانید چندین بازی حجیم روز دنیا را روی آن داشته باشید. ولی اگر این حجم برای شما کافی نیست راه‌های متعددی دارید. یکی دیگر از SSD‌های با ارزش سامسونگ 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD 2TB است که با وجود حجم دو ترابایتی خود هزینه کمتری دارد. این حافظه از نظر کیفیت ساخت و سرعت نزدیک به حافظه‌ای است که پیشنهاد دادیم و از نظر قیمتی نیز بسیار با ارزش است ولی متاسفانه حجم 2 ترابایتی آن در بازار ایران یافت نشد ولی حجم یک ترابایتی این حافظه قیمتی در حدود 7 میلیون تومان دارد و می‌توانید برای صرفه جویی در هزینه از این حافظه به جای حافظه پیشنهادی استفاده کنید.اگر هم توانستید حجم 2 ترابایتی این حافظه را پیدا کنید گزینه با ارزشی است و به نظر دیگر نیازی به همراهی HDD نیز نخواهید داشت.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

اگر به حجم بالاتری نیاز داشتید و خواستید به سمت هارد دیسک بروید پیشنهاد ما این است که برای چنین سیستمی از هارد‌های مشکی وسترن دیجیتال و مدل Western Digital Black WD4004FZWX استفاده کنید. این هارد حجم 4 ترابایتی داشته و کیفیت ساخت بالایی داشته و می‌توانید تا ‌اندازه زیادی از ماندگاری اطلاعات اطمینان حاصل کنید همچنین سرعت 7200 دور بر دقیقه‌ای آن از بسیاری هارد‌های معمولی که 5400 دور بر دقیقه سرعت دارند بهتر است. (البته با تمام این خوبی‌ها یک مقدار صدای این هارد زیاد است که طبیعیه). برای خرید هارد دیسک می‌توانید از هارد‌های آبی رنگ وسترن دیجیتال نیز استفاده کنید که کیفیت و کارایی خوبی دارند ولی سری مشکی این شرکت بهترین انتخاب برای گیمینگ هستند. با این حال تاکیدی در انتخاب حافظه وجود ندارد و می‌توانید با توجه به حجم مورد نیاز، بودجه و ارزش اطلاعات، حافظه مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای
مدلی که در عکس است با مدل پیشنهادی متفاوت است

پاور سیستم اول

سیستم پیشنهادی اول برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای به قدرت بالایی نیاز دارد و پرمصرف‌ترین بخش‌های آن کارت گرافیک و پردازنده هستند. از این رو باید پاوری که توانایی کافی برای تغذیه این سیستم داشته باشد انتخاب کنید. پاور انتخابی بهتر است بالای 1000 وات توان داشته باشد. از این رو ما پاور قدرتمند 1200 وات ساخت کولر مستر یعنی مدل Cooler Master V1200, Full Modular 80+ Platinum 1200W را انتخاب کردیم که توانایی این را دارد که به راحتی سیستم پیشنهادی را تغذیه کرده و همینطور از پس اورکلاک و حتی ارتقاء برآید. این پاور دارای گواهینامه 80 Plus Platinum است که یعنی با برق 230 ولت بهره وری آن به 90-91 درصد می‌رسد که ‌اندکی با سطح نهایی این استاندارد یعنی Titanium فاصله دارد.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کولر مستر از جمله بهترین سازندگان پاور در جهان محسوب می‌شود که حتما گیمر‌ها نام آن را شنیده‌اند. این شرکت نه تنها به سیستم‌های خنک کننده که به پاور‌های بسیار خوب خود نیز مشهور است. پاوری که در اینجا معرفی کرده‌ایم از سری V کولر مستر است و این شرکت مدعی است این سری از بهترین‌های جهان هستند. پاور پیشنهادی از خازن‌های ژاپنی استفاده می‌کند. این پاور بسیار کم صدا بوده و به خوبی خنک می‌ماند. پاور V1200 کولر مستر از کابل‌های تمام ماژولار استفاده می‌کند که دست کاربر را برای هر استفاده‌ای باز می‌گذارد. این پاور همچنین کارایی بالایی در حفظ ولتاژ دارد و از این رو امکان اختلال در هنگام کار‌های سنگین همچون اورکلاک کاهش می‌یابد. پاور پیشنهاد با مقداری جستجو در بازار پیدا می‌شود و از گارانتی نیز برخوردار است.

سیستم پیشنهادی دوم

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای
لیست دوم برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کارایی و ارزیابی سیستم دوم

سیستم دوم را برای کسانی پیشنهاد کرده‌ایم که می‌خواهد به صورت حرفه‌ای بازی کنند ولی به حداکثر‌ها نمی‌اندیشند و بنابراین با سیستمی که ‌اندکی کارایی کمتری دارد ولی باعث می‌شود پول بیشتری در حساب بانکی‌شان بماند راضی می‌شوند. این سیستم کارایی فوق العاده‌ای در اجرای تمامی بازی‌های روز دنیا با رزولوشن Full HD ،2K و حتی 4K دارد به گونه‌ای که می‌توانید تا سالها از ارتقاء سیستم خود آسوده خاطر باشید. مانند سیستم اول زمانی که پای ری‌تریسینگ به میان می‌آید بحث کمی ‌متفاوت می‌شود و برای اجرای بازی‌های سنگین با حداکثر تنظیمات ری‌تریسینگ بهتر است رزولوشن را روی 2K قرار دهید یا تنظیمات را کاهش دهید. حتی اگر بخواهید می‌توانید با تنظیمات بالا یا خیلی بالا (Very High) و با ری‌تریسنگ متوسط با رزولوشن 4K بازی کنید. این سیستم همچنین می‌تواند تا ‌اندازه‌ای برای تولید محتوا نیز مناسب باشد به شرطی که انتظار بالایی نداشته باشید.

مادربرد سیستم دوم

ما برای سیستم دوم که بر پایه AMD است مادربرد Gigabyte X570 AORUS ULTRA را پیشنهاد کرده‌ایم که یک مادربرد با فرم فاکتور ATX است و از سوکت AM4 و چیپست X570 برخوردار است. از جمله مزایای مادربرد‌های جدید مبتنی بر AMD نسبت به مادربرد‌های جدید مبتنی بر اینتل، وجود اینترفیس PCIe 4.0 است که باعث افزایش سرعت شده است. این مادربرد نیز به چندین PCIe 4.0 در انواع x16، x4 مجهز شده است. (البته برخی مادربرد‌های مبتنی بر اینتل نیز هستند که از PCIe 4.0 پشتیبانی می‌کنند ولی کمیاب‌تر هستند، مادربرد سیستم سوم از این دست مادربرد‌هاست) بنابراین اگر از حافظه 980 PRO PCIe 4.0 NVMe SSD 500GB استفاده کنید می‌توانید حداکثر سرعت را تجربه کنید. همچنین کارت گرافیک این سیستم نیز از PCIe 4.0 پشتیبانی می‌کند. گیگابایت در ساخت این مادربرد از بهترین متریال موجود استفاده کرده است تا مادربردی مستحکم و با دوام ارائه دهد.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

سیستم خنک کنندگی این مادربرد نیز بسیار کارآمد است به گونه‌ای که در آن از هیت سینک Fins-Array  استفاده شده است که می‌توانند تا سه برابر بهتر از هیت سینک‌های سنتی کار جذب و زدودن گرما را انجام دهند. همینطور لوله‌های حرارتی از نوع Direct Touch در این مادربرد استفاده شده است که نهایتا باعث شده دمای MOSFET تا 30 درصد کاهش پیدا کند. این موضوع خبر خوبی برای اورکلاکر‌هاست که می‌توانند تا حد زیادی با خیال راحت به اورکلاک بپردازند بدون اینکه نگران مادربرد باشند. این مادربرد البته فقط قدرتمند نیست بلکه زیبا نیز هست. گیگابایت در این مین برد از نورپردازی RGB Fusion 2.0 استفاده کرده است که زیبایی خاصی به سیستم می‌بخشد. در این سیستم کاربران می‌توانند نور‌ها را با توجه به سلیقه خود تنظیم کنند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

این مادربرد توانایی پشتیبانی از 128 گیگابایت حافظه رم را دارد و می‌تواند رم‌هایی با حداکثر فرکانس 5200 مگاهرتز را پشتیبانی کند که از این نظر دیگر هیچ نگرانی از بابت اورکلاک کردن رم‌ها نخواهید داشت. این مادربرد همچنین از XMP برخوردار است که شرح آن در مادربرد سیستم اول رفت. مادربرد Gigabyte X570 AORUS ULTRA دارای شش پورت SATA 6GB/s است و همچنین می‌تواند از SSD‌هایی با فرم فاکتور M.2 از 2242 تا 22110 پشتیبانی کند. این مادربرد از پورت HDMI 2.0 و همینطور انواع پورت‌های USB پشتیبانی می‌کند که از USB 2.0 تا نسل دوم USB 3.2 را شامل می‌شود. پنج جک صوتی و یک پورت RJ-45 نیز مکمل این پورت‌ها هستند. شما می‌توانید از کارت گرافیک چند گانه (هم انویدیا و هم AMD) در این مادربرد استفاده کنید که البته کارت گرافیک پیشنهادی ما این قابلیت را ندارد.

پردازنده سیستم دوم

پردازنده AMD Ryzen 9 3900X از بهترین پردازنده‌ها برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای است. این پردازنده در بازار جهانی از نظر قدرت و قیمت رقیب سرسختی برای Intel Core i9 10900K که در سیستم اول معرفی کردیم محسوب می‌شود. پردازنده Ryzen 9 3900X دارای 12 هسته و 24‌ترد است. فرکانس پایه این هیولا به 3.80 گیگاهرتز می‌رسد که در حالت بوست تا 4.70 گیگاهرتز نیز بالا می‌رود. این پردازنده با اینکه از نظر فرکانس پایه در سطح پردازنده اول است اما به واسطه تعداد بالاتر هسته و‌ترد می‌تواند در یک زمان تعداد بالاتری کار را انجام دهد که هر چند در بازی زیاد مهم نیست ولی می‌تواند برای کار‌های دیگر مفید باشد. این پردازنده دارای 64 مگابایت حافظه کش L3 است. TDP این پردازنده به 105 وات می‌رسد که از پردازنده اول بهتر بوده و مشخصا AMD دارد در این زمینه روز به روز پیشرفت می‌کند

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

پردازنده 3900X قابلیت اورکلاک دارد ولی آنقدر قدرتمند است که کم پیش می‌آید نیازی به اورکلاک وجود داشته باشد. این پردازنده را می‌توان بهترین پردازنده AMD برای گیمینگ دانست ولی اگر یک چیز بهتر می‌خواهید می‌توانید Ryzen 9 3900XT را انتخاب کنید که تنها در کلاک بوست از نسخه X برتر است. این پردازنده در بازار جهانی و همچنین بازار ایران قیمتی کم و بیش مشابه نسخه X دارد و نهایتا حدود یک میلیون تومان اختلاف داشته باشند.

کارت گرافیک سیستم دوم (RTX 3070)

برای سیستم دوم که مقداری ارزان‌تر از سیستم اول است کارت گرافیک Gigabyte AORUS RTX 3070 GAMING OC 8G را انتخاب کرده‌ایم که کارتی ارزشمند برای یک کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای محسوب می‌شود. کارت RTX 3070  دارای 8 گیگابایت حافظه گرافیکی از نوع GDDR6 است که پهنای باند آن به 448 گیگابایت بر ثانیه می‌رسد. این کارت گرافیک دارای 5888 هسته کودا است و کلاک پایه آن به 1500 مگاهرتز می‌رسد که گیگابایت این کلاک را افزایش داده و کارت را اورکلاک کرده است. پیکسل ریت این کارت برابر با 165.6 گیگاپیکسل و تکسچر ریت آن برابر با 317.4 گیگاتکسل است. این کارت توان پردازشی برابر با 20.31‌ترافلاپس دارد. (دو برابر پلی استیشن 5)

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

گیگابایت در ساخت این کارت نه تنها از طراحی بسیار زیبایی استفاده کرده است بلکه با استفاده از خنک کننده توانمندی که شامل هیت سینکی بزرگ و همینطور سه فن قدرتمند می‌شود، تضمین کرده است که بتوان این کارت را به صورت پایدار اورکلاک کرد ولی همیشه نمی‌توان به همه حرف‌های سازندگان اعتماد کرد. فن‌های 100 میلی متری این کارت به نورپردازی RGB مجهز شده‌اند که زیبایی فوق العاده‌ای به آن‌ها داده است. گیگابایت در این کارت از طراحی جدید‌تر ماسفت استفاده کرده است که باعث شده دمای کاری کارت پایین بیاید و در نتیجه خنک‌تر بماند. این کارت دارای هفت خروجی است که از خروجی‌های  HDMI 2.0 تا DisplayPort 1.4 و USB-C را شامل می‌شود و از این رو هیچ کمبودی از نظر خروجی‌ها وجود ندارد.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

این کارت کیفیت ساخت بالایی داشته و برای بک پلیت آن از صفحه فلزی مستحکمی‌استفاده شده است، همچنین PCB این کارت به گونه‌ای ساخته شده است که ‌اندازه زیادی در برابر گرد و غبار، سایش، خوردگی و… مقاوم است و از این رو عمر کارت افزایش پیدا می‌کند. این کارت به حسگری مجهز شده است که در صورت نوسانات ولتاژی با چشمک زدن کاربر را مطلع می‌کند تا آسیبی به سیستم وارد نشود. از طرفی چوک‌ها و خازن‌های این کارت به گونه‌ای ساخته شده‌اند که مقاومت بالا و دوام زیادی داشته باشند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

در مجموع گیگابایت همه تلاش خود را کرده است تا کارتی را تولید کند که از هر نظر جزء بهترین‌های بازار است. از دیگر کارت‌هایی که کارایی مشابهی دارند ولی در بازار ایران کمیاب هستند می‌توان به Asus ROG-STRIX-RTX3070-8G-GAMING  و MSI RTX 3070 GAMING X TRIO اشاره کرد که اگر بتوانید تهیه کنید گزینه‌های بسیار خوبی هستند.

حافظه سیستم دوم

ما برای سیستم دوم‌ ترکیب SSD با حجم 512 گیگابایتی و HDD با حجم 4 ترابایتی را پیشنهاد می‌کنیم تا هم بتوانید از سرعت بالای SSD بهره مند شوید و هم بتوانید از حجم بالای HDD استفاده کنید. SSD پیشنهادی ما از مدل 970 PRO NVMe M.2 SSD 512GB ساخت سامسونگ است که نسخه 512 گیگابایتی از حافظه‌ای است که برای سیستم اول پیشنهاد کرده بودیم. این حافظه از فرم فاکتور M.2(2280) برخوردار بوده و از اینترفیس PCIe 3.0 x4 استفاده می‌کند. سرعت خواندن و نوشتن این حافظه به‌ترتیب 3.5 و 2.3 گیگابایت بر ثانیه است. شما می‌توانید درایو ویندوز خود را بر روی این SSD قرار دهید تا سرعت ویندوز به گونه چشمگیری افزایش یابد و همینطور بازی‌هایی که روی آن نصب هستند نیز با سرعت بسیار بیشتری لود شوند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

 اگر این حافظه را پیدا نکردید می‌توانید از 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD 500GB استفاده کنید که کیفیتی نزدیک به مدل اول دارد ولی قیمت آن کمتر است. همچنین از آنجا که مادربرد پیشنهادی این سیستم از PCIe 4.0 پشتیبانی می‌کند می‌توانید از SSD مدل 980 PRO PCIe 4.0 NVMe SSD 500GB سامسونگ استفاده کنید تا سرعت بیشتری را تجربه کنید. با این حال این حافظه هنوز به صورت گسترده عرضه نشده است. برای همراهی این حافظه می‌توانید از همان HDD مدلWestern Digital Black WD4004FZWX که برای سیستم اول پیشنهاد کرده بودیم استفاده کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

پاور سیستم دوم

برای سیستم دوم به مقدار توان کمتری نیاز است و از این رو یک پاور با نهایت توان 1000 وات و حتی کمتر می‌تواند جوابگوی این سیستم باشد. ما برای سیستم دوم پاور قدرتمند EVGA SuperNOVA 1000 G+, 80 Plus Gold 1000W را انتخاب کرده‌ایم که ساخت کمپانی صاحب نام EVGA است. این پاور با توان 1000 واتی خود می‌تواند به راحتی سیستم پیشنهادی شماره دو  را تغذیه کند و با داشتن این پاور هیچ مشکلی برای تغذیه سیستم وجود ندارد. این پاور دارای گواهینامه 80 Plus Gold است و از این رو با حداکثر کارایی بهره وری آن به 88-89 درصد می‌رسد.  80 Plus Goldسطح میانی این گواهینامه محسوب می‌شود و پاور‌های دارای این گواهینامه بهره‌وری بالاتری نسبت به 80 Plus Silver و بهره‌وری کمتری نسبت به 80 Plus Platinum دارند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

پاور EVGA SuperNOVA 1000 G+ دارای طراحی داخلی منظم و جمع و جوری است که باعث شده هوا به راحتی در پاور جریان داشته باشد و از این رو پاور خنک‌تر بماند و البته دارای یک فن 135 میلی متری قدرتمند و کم صدا است که می‌تواند دمای پاور را در بالاترین میزان مصرف نیز در سطح مطلوبی نگه دارد. حداکثر صدای این پاور به 22 دسی بل می‌رسد که صدای مطلوبی برای چنین پاوری محسوب می‌شود و همچنین پیشرفت خوبی نسبت به نسل قبل پاور‌های این شرکت است. این پاور دارای خازن‌های 100 درصد ژاپنی و همچنین یک ماژول رزیستور متغیر است که باعث پایداری هر چه بیشتر ولتاژ می‌شود که خبر خوبی برای اورکلاکر‌ها است و می‌توان با کمترین نگرانی دست به اورکلاک زد. این پاور نیز با‌اندکی جستجو در بازار به راحتی پیدا می‌شود.

پیشنهاد سیستم سوم

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای
لیست سوم برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کارایی و ارزیابی سیستم سوم

سیستم سوم از حداقل‌هایی که برای یک کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای نیاز است برخوردار است. شما می‌توانید با استفاده از این سیستم به راحتی تمامی بازی‌های روز دنیا را با رزولوشن Full HD و نرخ فریم طلایی اجرا کنید. همچنین خواهید توانست طیف وسیعی از بازی‌های روز با رزولوشن 2K و نرخ فریم طلایی لذت ببرید. حتی این سیستم می‌تواند تعدادی از بازی‌ها روز را با رزولوشن 4K نیز اجرا کند. البته زمانی که ری‌تریسینگ در حداکثر حالت خود روشن باشد موضوع مقداری متفاوت خواهد بود و ممکن است در رزولوشن 2K دچار مقداری افت فریم شوید که البته در رزولوشن Full HD چنین نیست. این سیستم برای بازی عالی است و همچنین گزینه مقرون به صرفه‌ای برای کار‌هایی همچون ادیت فیلم‌های با کیفیت متوسط تا بالا محسوب می‌شود.

مادربرد سیستم سوم

برای سومین سیستم مادربرد Gigabyte Z490 GAMING X را پیشنهاد کرده‌ایم که مادربردی کارآمد نسبت به قیمت خود است. این مادربرد که دارای فرم فاکتور ATX است از چیپست Z490 برخوردار بوده و از پردازنده‌های نسل دهم اینتل (سوکت LGA 1200) پشتیبانی می‌کند. این مادربرد به گونه‌ای ساخته شده است که در دما‌های بالا تحمل خوبی داشته باشد و با عملکرد حرارتی خوب خود، ثبات پردازنده را در فرکانس‌های بالا تضمین می‌کند. از جمله مواردی که باعث‌ایجاد عملکرد مناسب در دفع گرما شده است استفاده از هیت سینک بزرگ و کارآمدی است که به خوبی از پس جذب و زدودن گرما بر می‌آید. این مادربرد از اینترفیس PCIe 4.0 پشتیبانی می‌کند و از این رو جزء محدود مادربرد‌های مبتنی بر اینتل است که از این رابط پشتیبانی می‌کند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

مادربرد Gigabyte Z490 GAMING X می‌تواند از 4 اسلات رم و حداکثر مجموع ظریف 128 گیگابایت رم پشتیبانی کند به گونه‌ای که نهایتا هر اسلات می‌تواند میزبان رمی‌32 گیگابایتی باشد. حداکثر فرکانس رمی‌که این مادربرد از آن پشتیبانی می‌کند 4600 مگاهرتز است که خوشبختانه پشتیبانی XMP نیز برای رسیدن به حداکثر قابلیت رم موجود است. مادربرد پیشنهادی می‌تواند SSD‌های فرم فاکتور M.2 از 2242 تا 22110 پشتیبانی کند. شش کانکتور SATA 6Gb/s و 12 پورت USB نیز در این مادربرد قرار دارند که از پورت‌های USB 2.0 تا نسل دوم USB 3.2 را شامل می‌شود. 

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

پردازنده سیستم سوم

ما برای سیستم سوم پردازنده Intel Core i5 10600K را انتخاب کرده‌ایم که قیمت پایین‌تری دارد ولی به خوبی می‌تواند از پس پردازش بازی‌های سنگین و با نرخ فریم بالا نیز برآید. این پردازنده 6 هسته و 12‌ترد دارد. فرکانس پایه آن به عدد فوق العاده 4.10 گیگاهرتز و فرکانس بوست آن به 4.80 گیگاهرتز می‌رسد. Core i5 10600K دارای 12 مگابایت حافظه کش هوشمند است. TDP آن برابر با 125 وات است که در صورت رسیدن به 95 وات می‌تواند با فرکانس 3.80 گیگاهرتز کار کند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

این پردازنده به گرافیک مجتمع Intel UHD Graphics 630 مجهز شده است. Core i5 10600K قابلیت اورکلاک نیز دارد ولی به خودی خود نیز بسیار قدرتمند است و در شرایط معمول نیازی به اورکلاک احساس نمی‌شود. این پردازنده در رده قیمتی خود بسیار عالی است ولی اگر به هر دلیلی این پردازنده را نخواستید یا پیدا نکردید می‌توانید در همین بازه قیمتی از AMD Ryzen 7 3700X  استفاده کنید که 8 هسته و 12‌ترد دارد و توان پردازشی کم و بیش مشابه Core i5 10600K دارد و قابلیت اورکلاک نیز دارد. البته اگر بخواهید از این پردازنده استفاده کنید باید مادربرد خود را نیز تغییر دهید چراکه سوکت و چیپست متفاوت خواهد شد. (از مادربردی با سوکت و چیپست مادربرد سیستم دوم استفاده کنید)

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کارت گرافیک سیستم سوم

از آنجا که هنوز RTX 3060 معرفی نشده است ما برای این سیستم از  RTX 2070 SUPER استفاده کردیم که به نظر باید “از نظر قیمتی” به RTX 3060 نزدیک باشد. مدل پیشنهادی ما MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio 8GB است که در واقع ارزان‌ترین گزینه برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای محسوب می‌شود. (خود این کارت در برابر 3070 گران‌تر است ولی سیستمی که کنارش قرار گرفته ارزان‌تر است) این کارت گرافیک دارای 8 گیگابایت حافظه از نوع GDDR6 است و پهنای باند آن به 448 گیگابایت بر ثانیه می‌رسد. این کارت دارای 2560 هسته کودا است و فرکانس پایه آن 1605 مگاهرتز است که MSI آن را به 1800 مگاهرتز رسانده است. این کارت دارای پیکسل ریتی برابر با 113.3 گیگاپیکسل بر ثانیه و تکسچر ریتی برابر با 283.2 گیگاتکسل بر ثانیه است. این کارت توان پردازشی برابر با 9.062‌ترافلاپس دارد که از این نظر نزدیک به پلی استیشن 5 است (البته مقداری کمتر).

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کارت MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio 8GB دارای سه فن قدرتمند از نوع TORX FAN 3.0 است که جریان هوای متمرکزی ‌ایجاد می‌کند. این فن‌ها به گونه‌ای برنامه ریزی شده‌اند که وقتی دمای کارت گرافیک به زیر 60 درجه سانتی گراد می‌رسد متوقف شوند و در نتیجه زمانی که کار سنگینی انجام نمی‌دهید تقریبا هیچ صدایی از کارت گرافیک نخواهید شنید. MSI برای این کارت از لوله‌های حرارتی توانمندی استفاده کرده است و در نتیجه باعث شده هوای فن‌ها پیش از خروج از کارت بیشترین میزان حرارت را به خود جذب کرده باشند. بخش از برد این کارت با روکش آلومینیومی ‌پوشانده شده است تا سیستم خنک کننده بتواند با راحتی بیشتری گرمای این بخش را بگیرد. این کارت همچنین به نورپردازی RGB مجهز شده است که توسط کاربر قابل برنامه ریزی است. MSI برای این کار از نظر پورت هیچ چیزی کم نگذاشته است و حالا این کارت به سه DisplayPort و یک پورت HDMI 2.0b مجهز شده است.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

حافظه سیستم سوم

سومین پیشنهاد خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای از هر نظر ارزان‌تر است و این موضوع شامل حافظه نیز می‌شود. ما برای حافظه سیستم سوم باز هم‌ترکیب SSD و HDD را پیشنهاد می‌کنیم. مدل SSD پیشنهادی ما WD_BLACK SN750 NVMe SSD- 500GB است که جزء سری مشکی وسترن دیجیتال محسوب می‌شود. این حافظه نسبت به مدلی که برای سیستم دوم پیشنهاد کرده بودیم ارزان‌تر است ولی کیفیت ساخت و کارایی آن بسیار خوب است و با توجه قیمت منصفانه‌ای که دارد از ارزش خرید بالایی برخوردار است. این حافظه از فرم فاکتور M.2 (2280) برخوردار بوده و از اینترفیس PCIe 3.0 استفاده می‌کند. سرعت خواندن و نوشتن این حافظه به‌ترتیب 3430 و 3000 مگابایت بر ثانیه است که سرعت بسیار خوبی است.  از آنجا که حجم حافظه و کیفیت حافظه برای هر گیمری یک موضوع مهم است، ما برای این سیستم نیز همچون سیستم‌های اول و دوم HDD مدل Western Digital Black WD4004FZWX را پیشنهاد کرده‌ایم ولی همچون که قبلا گفتیم می‌توانید با توجه به نیاز خود هر حافظه‌ای را انتخاب کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

پاور سیستم سوم

سومین سیستم قدرت نسبتا کمتری نیاز دارد و از این رو پاوری با توان کمتر و البته قیمت کمتر را پیشنهاد می‌کنیم که البته می‌تواند به راحتی از پس این سیستم برآید. پاور پیشنهادی ما مدل SilverStone ST85F-GS 80 Plus Gold 850W است که ساخت شرکت خوشنام سیلو استون است. این پاور توان 850 واتی دارد که برای این سیستم کافی است و می‌تواند به راحتی آن را تغذیه کند هر چند اگر به فکر ارتقاء سیستم در آینده هستید و یا اورکلاکر حرفه‌ای هستید می‌توانید برای بدست آوردن بهترین کارایی یکی از پاور‌های سیستم اول یا دوم را انتخاب کنید تا خیالتان راحت باشد. این پاور دارای گواهینامه 80 Plus Gold است و همانطور که در پاور سیستم دوم گفته شد داشتن چنین گواهینامه‌ای نشان دهنده بهره وری 88-89 درصدی پاور است. این پاور طراحی زیبا و جمع و جوری دارد ولی این بدان معنا نیست که قطعات آن در هم فشرده شده‌اند. قطعات پاور به گونه‌ای قرار گرفته‌اند که هوا می‌تواند به راحتی بین آن‌ها جریان داشته باشد و از این رو نگران گرمایش زیاد آن نباشید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

رم

خرید رم با حجم و کارایی مناسب از مهمترین آیتم‌ها برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای است. معمولا پنج مولفه برای خرید رم وجود دارد که شامل: نسل DDR، حجم، فرکانس، تعداد کانال و تایمینگ می‌شود. اولین چیزی که به آن برخورد می‌کنیم DDR است. توضیح اینکه DDR چیست در اینجا نمی‌گنجد فقط بگوییم که DDR که مخفف Double data rate جایگزین SDR یا Single Data Rate شد و تحولی در سرعت رم‌ها به وجود آورد. در حال حاضر چهارمین نسل این فناوری یعنی DDR4 در بازار موجود است و تا جایی که می‌دانم دیگر مادربردی برای پشتیبانی از DDR3 تولید نمی‌شود. مورد بعدی حجم رم است. با توجه به تست‌ها و تجربه می‌توان گفت بازی‌ها به حداکثر یک مقدار رم نیز دارند و بیشتر از آن تاثیری بر آن‌ها ندارد. برای مثال اگر فعالیت‌های پس زمینه را در نظر نگیریم و فرض کنیم یک بازی حداکثر به 16 گیگابایت رم نیاز دارد شما با 16 گیگابایت رم همان نتیجه‌ای را می‌گیرید که با 32  گیگابایت رم می‌گیرید. در حال حاضر و برای سیستم‌های اول و دوم با توجه به اینکه قرار است بتوانند تا چندین سال بازی‌های سنگین را اجرا کند و با توجه به قدرت خود احتمالا کاربر بخواهد مقداری هم به کار ادیت فیلم و… بپردازد، 32 گیگابایت رم کافی خواهد بود. ولی برای سیستم سوم 16 گیگابایت رم مناسب است.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

مورد بعد فرکانس رم است که در واقع همان کلاک است و نشان دهنده سرعت رم برای استفاده از منابع سخت افزاری خود است. این سرعت نه تنها به رم بستگی دارد بلکه به مادربرد نیز بستگی دارد. برای مثال اگر شما رمی‌ خریداری کنید که فرکانس آن 4800 مگاهرتز باشد ولی مادربرد شما نهایتا بتواند رمی ‌با فرکانس 3800 مگاهرتز پشتیبانی کند عملا برای خرید رم با فرکانس بالاتر پول دور ریخته‌اید. پس پیش از خرید رم به مشخصات مادربرد خود نیز دقت کند. مورد بعد تعداد کانال است که در راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ ارزان قیمت نیز به آن اشاره شد. موضوع از این قرار است که هر چه تعداد کانال‌ها بیشتر باشد بهتر است و نتیجه آن در بازی‌ها با تفاوت بین 5 تا 10 نرخ فریم (یکم کمتر یا یکم بیشتر) خودنمایی می‌کند. منظور از تعداد کانال‌ها این است که مثلا بهتر است به جای خرید یک ماژول 16 گیگابایتی، دو ماژول 8 گیگابایتی خریداری کنید. و یا به جای دو ماژول 16 گیگابایتی، چهار ماژول 8 گیگابایتی خریداری کنید. ولی باید تعداد اسلات‌های مادربرد را نیز در نظر بگیرد و مثلا در یک مادربرد که چهار اسلات دارد برای 16 گیگابایت رم از 4 ماژول استفاده نکنید چراکه بعدا برای ارتقاء جا ندارید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

مورد آخر مسئله تایمینگ است که بسیار مهم بوده و معمولا مورد غفلت کاربران قرار می‌گیرد. در دو رم هم نسل با تعداد کانال مساوی، حجم مساوی و فرکانس مساوی، آن رمی ‌بهتر است که تایمینگ پایین‌تری داشته باشد. تایمینگ معمولا شامل چهار عدد است. مثلا CL18-22-22-42. مهمترین عدد در این بین عدد اول از سمت چپ است که نشان دهنده CL است و هرچقدر کمتر باشد بهتر است. البته کمتر بودن این عدد در فرکانس برابر معنا پیدا می‌کند به گونه‌ای که مثلا یک رم با فرکانس 3200 با CL11 کند‌تر از رمی ‌با فرکانس 4800 مگاهرتز و CL 17 است پس تایمینگ در کنار فرکانس معنا پیدا می‌کند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای
16 گیگابایت رم برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای کافی است

برند‌های بسیاری در زمینه رم در جهان فعال هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به کورسیر، جی اسکیل، کروشیال،‌ ای دیتا، کینگستون و… اشاره کرد. متاسفانه اغلب برند‌ها حضور بسیار کمرنگی در بازار ایران داشته و نتایج بررسی‌های من این بود که بازار رم‌های سطح بالای بازار ایران در دست جی اسکیل است که البته برند بسیار خوبی است. رم پیشنهادی ما برای سیستم‌های اول و دوم نیز از این برند و از مدل GSkill Trident Z RGB 2x16GB 4000MHz است. این مدل 32 گیگابایتی از دو ماژول 16 گیگابایتی تشکیل شده و فرکانس بسیار خوب 4000 مگاهرتزی دارد. تایمینگ این رم نیز CL19 است که با توجه به فرکانس آن تایمینگ مناسبی است. رم پیشنهادی برای سیستم سوم باز هم از جی اسکیل است ولی از آنجا که قدرت سخت افزاری پایین‌تر است و کمتر ممکن است برای کار‌هایی غیر از گیمینگ مورد استفاده قرار گیرد حجم 16 گیگابایتی (شامل دو ماژول 8 گیگابایتی) را پیشنهاد می‌کنیم که فرکانس 4000 مگاهرتزی و تایمینگ CL17 دارد.

کولر پردازنده

سیستم کولینگ مناسب از مهمترین مولفه‌ها برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای است. در واقع اگر سیستم شما به خوبی خنک نشود نمی‌تواند قدرت خود را نشان دهد. اینکه یک سیستم به چه خنک کننده‌ای نیاز دارد یک بحث است و اینکه شما چقدر از آن استفاده می‌کنید بحثی دیگر. برای سیستم شماره یک بهترین گزینه استفاده از کولر‌های مایع است. اگر گیمر حرفه‌ای هستید که هر روز و طولانی مدت بازی می‌کنید و در تورنمنت‌ها شرکت می‌کند و از طرفی می‌خواهید اجزای سیستم خود از پردازنده گرفته تا کارت گرافیک و رم را اورکلاک کنید، در این صورت باید از یک سیستم کامل Open Loop یا همان سیکل باز استفاده کنید. سیستم کولینگ Open Loop قابلیت توسعه بسیار خوبی دارد به گونه‌ای که می‌توانید از آن برای خنک کردن پردازنده، کارت گرافیک و رم استفاده کنید که البته این موضوع تا حد زیادی به خواست شما برای گسترش بر میگردد.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

سیستم Open Loop به این صورت است که می‌توانید واتر بلاک‌هایی را برای مادربرد، پردازنده، کارت گرافیک و رم خریداری کنید و آن‌ها را با لوله به مخزن و پمپ و متصل کنید تا مایع موجود در آن توسط رادیاتور خنک شود. این سیستم کارآمدی فوق العاده‌ای داشته و می‌توانید برای اورکلاک هر بخش از سیستم روی آن حساب کنید. متاسفانه اجزای مورد نیاز سیستم Open Loop در ایران کمیاب است و محصولاتی نیز که وجود دارند یا مدل‌های خوبی از برند‌های معتبر نیستند، یا از برند‌های درجه دوم هستند یا قدیمی‌هستند. بنابراین از ارائه گزینه خاصی برای سیستم Open Loop خودداری می‌کنیم. ولی اگر بهترین کارایی ممکن را می‌خواهید بهتر است راهی برای خرید اجزای این سیستم پیدا کنید (خرید غیرمستقیم از آمازون یا از کشور‌های همسایه یا هر راه دیگری) حال که باید از خرید سیستم کولینگ Open Loop در ایران صرفه نظر کرد (مگر اینکه به محصولات موجود راضی باشید) بهتر است به سیستم‌های خنک کننده Closed Loop بپردازیم.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

اگر فکر می‌کنید حتی سیستم‌های کولینگ مایع Closed Loop قدرتمند به راحتی در ایران پیدا می‌شوند در اشتباه هستید. تا آنجا که من متوجه شدم همین کولر‌های مایع Closed Loop قدرتمند نیز به صورت تک و توک در فروشگاه‌های ایران موجود است و از آنجا که سعی ما بر این است که گزینه‌های پیشنهادی تا حد امکان به وفور در بازار ایران موجود باشند، کولر پردازنده Deep Cool Castle 360RGB V2 را انتخاب کردیم که از سه فن قدرتمند برخوردار است. این خنک کننده برای هر سه سیستم مناسب است چراکه از هر دو سوکت AM4 و LGA 1200 پشتیبانی می‌کند. چاره‌ای به جز استفاده از این کولر وجود ندارد با این حال کولر Deep Cool Castle 360RGB V2 قدرت مناسبی دارد و می‌تواند پردازنده را در فرکانس‌های بالا همراهی کند ولی اطمینانی وجود ندارد که بتواند به خوبی از پس زدودن دمای اورکلاک‌های سنگین برآید. کولر‌های قدرتمند‌تری از برند‌های کولر مستر و Next نیز به صورت محدود در بازار موجود هستند که اگر بتوانید پیدا کنید گزینه‌های خوبی هستند.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

فن کیس

پیش از خرید فن کیس باید به این نکته توجه کنید که بازار ایران مملو از فن‌های کیسی است که نه تنها به کار خنک کنندگی نمی آیند بلکه کارشان وارد کردن گرد و خاک به داخل کیس است. متاسفانه بسیاری از برند‌های صاحب نام در زمینه کولینگ همچون کورسیر، دیپ کول، کولر مستر و… حضور کمرنگی در بازار ایران دارند و به سختی می‌توان محصولات خوب این برند‌ها را پیدا کرد. فن Thermaltake Riing 14 RGB Radiator Fan TT Premium Edition که پیشنهاد کرده‌ایم نیز آنچنان راحت پیدا نمی‌شود ولی ارزشش را دارد که‌ اندکی دنبال آن بگردید تا از مزایای آن برخوردار شوید. این محصول در واقع یک پک شامل سه فن 140 میلی متری است. این فن‌ها سرعت چرخشی بین 500 تا 1400 دور در دقیقه دارند که بسته به دمای محیط کیس تغییر می‌کند. صدای این فن‌ها متوسط است با این حال زمانی که در حداکثر قدرت خود کار می‌کنند ممکن است صدای‌شان زیاد شود. همچنین این فن‌ها دارای نور پردازی RGB هستند که زیبایی خاصی به آن‌ها بخشیده است.   

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

کیس

انتخاب کیس نیمی ‌مسئله سلیقه است و نیمی‌مسئله کارآمدی. یک کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای به واسطه تجهیزات قدرتمند خود گرمای بالایی تولید می‌کند و از این رو باید کیسی را انتخاب کرد که هم بزرگ باشد و هوا بتواند در آن جریان داشته باشد و هم جایگاه‌های کافی برای نصب فن داشته باشد. کیسی که این ویژگی‌ها را داشته باشد انتخاب مناسبی است و بقیه آیتم‌ها در اولویت دوم قرار می‌گیرند. اما برای آشنایی ما یک کیس مناسب برای هر سه سیستم، ما کیس Master Tech T500 را پیشنهاد می‌کنیم. این کیس مخصوص گیمینگ است و می‌تواند مادربرد‌هایی با فرم فاکتور ATX را نیز در خود جای دهد. جایگاه قرارگیری هشت فن را دارد که برخی نصب شده‌اند و برخی را نیز می‌توانید خودتان از گزینه پیشنهادی نصب کنید. این کیس خانه‌ای بزرگ و مناسب برای یک کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای است.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای
کیس Master Tech T500 گزینه‌ای مناسب برای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

دیگر کیس پیشنهادی که البته تفاوت‌هایی با کیس اول دارد (در زمینه تعداد فن)، کیس Cooler Master Master Case H500 ساخت شرکت کولر مستر است. این کیس دارای دو فن بزرگ 200 میلی متری در جلوی خود است و می‌توانید دو فن پیشنهادی این سیستم را در بالای آن نصب کنید. کیس کولر مستر قابلیت جای دادن مادربرد‌های ATX را دارد و فضای کافی برای گردش هوا نیز در آن محیا شده است. شما می‌توانید هر کیس دیگری که توانایی پشتیبانی از این سیستم را داشته باشد را با توجه به سلیقه و بودجه خود انتخاب کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

پیشنهاد مانیتور

قدرت یک کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای در مانیتور آن ظهور می‌کند پس بهتر است یک مانیتور گیمینگ که از هر نظر عالی باشد انتخاب کنید. مانیتور‌های گیمینگ نیز همچون هر چیز دیگری در این چند مدت قیمت‌های نجومی ‌پیدا کرده‌اند. با این حال مانیتور جزئی جدا ناشدنی از تجربه گیمینگ حرفه‌ای است و بدون مانیتور خوب، کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای معنا ندارد. من تلاش زیادی کردم تا یک مانیتور گیمینگ با رزولوشن 4K، سایز بزرگ و با پشتیبانی از G-Sync را در بازار ایران پیدا کنم ولی گویا چنین مانیتوری در بازار ایران موجود نیست یا حداقل من پیدا نکردم و اغلب مانیتور‌هایی که تمام این ویژگی‌ها را داشته باشند نهایتا آخری را ندارند و تنها از FreeSync پشتیبانی می‌کنند. (هر چند راه‌هایی برای استفاده از کارت گرافیک انویدیا به همراه مانیتوری با فناوری FreeSync هست.) بنابراین صرفا می‌گویم اگر مانیتور‌هایی همچون: ROG SWIFT PG35VQ، ROG Swift 360Hz PG259QN و در نهایت ابر مانیتور SAMSUNG 49-inch Odyssey G9 – QHD را پیدا کنید گزینه‌های فوق العاده‌ای برای همراهی این سیستم هستند ولی حالا که این مانیتور‌ها در بازار ایران نیستند به سراغ مانیتور‌های موجود برویم.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

اولین پیشنهاد ما مانیتور ROG Strix XG438Q ساخت ایسوس است. این مانیتور 43 اینچی بوده، رزولوشن 4K دارد و در زمره مانیتور‌های واید قرار می‌گیرد. این مانیتور رفرش ریت 120 هرتزی دارد که بسیار خوب است (هر چند اگر 144 هرتزی بود بهتر بود). مانیتور پیشنهادی کیفیت تصویر مثال زدنی دارد و زاویه نمایش آن نیز فوق العاده است به گونه‌ای که حتی از کنار نیز می‌توان تصاویر آن را با وضوح تمام تماشا کرد. این مانیتور از پنل VA استفاده می‌کند و قیمتی بین 45 تا 47 میلیون تومان دارد.

https://www.asus.com/Monitors/ROG-Strix-XG438Q/

اگر دوستدار مانیتور‌ها اولترا واید هستید می‌توانید مانیتور خمیده Samsung C49HG90 را انتخاب کنید که سایز 49 اینچی داشته و رزولوشن 3840 در 1080 پیکسل دارد. این مانیتور پنل  VAبا فناوری QLED دارد که کیفیت بسیار خوبی را به ارمغان می‌آورد. رفرش ریت این مانیتور به 144 هرتز می‌رسد. قیمت این مانیتور در بازار ایران چیزی بین 49 تا 55 میلیون تومان است. یک مانیتور اولترا واید دیگر در این رنج قیمت مانیتور ROG Strix XG49VQ ساخت ایسوس است که سایز 49 اینچی داشته و رزولوشن آن 3840 در 1080 پیکسل است. این مانیتور گیمینگ رفرش ریت 144 هرتزی دارد و از پنل VA استفاده می‌کند. قیمت این مانیتور در بازار ایران 44 تا 48 میلیون تومان است. خرید مانیتوری که سیستم سوم را ساپورت کند به مراتب ساده‌تر است و می‌توانید از انواع مانیتور‌های 2K و Full HD ساخت بنکیو، سامسونگ، ایسوس و… استفاده کنید.

منبع: ویجیاتو نویسنده: پاراکس