شاخص بورس

قیمت طلا 18 عیار

ريال

قیمت سکه بهار آزادی

ريال

قیمت سکه امامی

ريال

قیمت نیم سکه

ريال

قیمت ربع سکه

ريال

قیمت دلار

ريال

قیمت یورو

ريال

پربازدیدترین

آغاز ریزش قیمت ها در بازار خودرو؛ کاهش 40 درصدی قیمت خودروها
خودرو چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۹:۵۴

آغاز ریزش قیمت ها در بازار خودرو؛ کاهش 40 درصدی قیمت خودروها

همانطور که پیش بینی می شد پس از جدی شدن خبر خروج ترامپ از کاخ سفید، شاهد کاهش روانی قیمت ارز از 32 به حدود 25 هزار تومان بودیم که حکایت از ریزشی در حدود 26 درصد دارد، همین عامل نیز سبب شده تا قیمت اغلب خودروها در بازار دچار ریزش شود که البته براساس منطق باید سهم ریزش خودروهای وارداتی شدید تر باشد، چرا که وابستگی قیمت این خودروها به نرخ ارز بیشتر است.

اما ظاهرا حتی برخی از خودروهای داخلی نیز که طی چند ماه گذشته، افزایشی حباب گونه را تجربه کرده بودند، حالا بیش از نرخ ارز دچار افت ارزش شده اند و اینطور که از بازار خبر می رسد، قیمت پراید به عنوان ایرانی ترین خودرو بازار نیز با کاهش نزدیک به 30 درصد از 130 میلیون تومان به کمتر از 100 میلیون تومان کاهش یافته است.

به نوشته فارس، امروز قیمت هر دستگاه سایپا 131 در بازار به 97 میلیون تومان رسیده هرچند حتی با قیمت 90 میلیون تومان نیز به سختی امکان فروش این خودرو وجود دارد. قیمت پراید در بازار تا 130 میلیون تومان نیز بالا رفته بود. همچنین قیمت هر دستگاه پژو206 تیپ 2 که قبلا تا 260 میلیون تومان هم بالا رفته بود حالا به 172 میلیون تومان رسیده است. البته قیمت این خودرو اواسط شهریورماه که دلار 22 هزار تومان بود به 122 میلیون تومان رسیده بود و حالا باز هم برای کاهش بیشتر قیمت جا دارد.

 

کاهش قیمت خودرو
 

 

در مورد سمند ال ایکس نیز که قیمت آن چند روز پیش تا 210 میلیون تومان بالا رفته بود حالا باید به قیمت 165 میلیون تومان اشاره کرد. قیمت پژو405 نیز که تا 220 میلیون تومان افزایش یافته بود، امروز در بازار به 162 میلیون تومان رسیده است.

قیمت تیبا صندوق دار نیز که در روزهای گذشته تا 160 میلیون تومان افزایش یافته بود، امروز در بازار به 108 میلیون تومان رسیده و تیبا 2 نیز با قیمت 115 میلیون تومان عرضه می‌شود. قیمت ساینا نیز در بازار به 145 میلیون تومان رسیده و برای پژو پارس معمولی قیمت 190 میلیون تومانی اعلام می‌شود، هر چند این خودرو چند روز پیش تا 260 میلیون تومان نیز به مشتریان عرضه می‌شد. جالب است بدانید که قیمت پژو پارس معمولی اواخر شهریورماه که دلار حدود 22 هزار تومان بود، به حدود 190 میلیون تومان رسیده بود.

طبیعتا ادامه یافتن این روند، ارتباط مستقیمی با تثبیت نرخ ارز دارد اما در صورت کاهش بیشتر، هیچ بعید نیست که شاهد صفر شدن اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار باشیم و حتی برای مدتی نیز نرخ بازار به زیر قیمت کارخانه برسد.

در چنین شرایطی یا کارخانجات خودروسازی ناچار به تعدیل قیمت خود خواهند بود و یا چاره ای جز استفاده از روش های فروش اقساطی نخواهند داشت.

جالب است بدانید که چنین شرایطی در بازار سابقه داشته است و در دوره قبلی تحریم ها نیز برای مدتی، خودروسازان ناچار به استفاده از طرح های پیش فروش اقساطی برای فروش خودروهای خود شدند.

از سوی دیگر، چنانچه روند کاهشی قیمت دلار متوقف شود و یا در شرایط خاص شاهد ازدیاد دوباره این نرخ باشیم، طبیعتا بازار خودرو نیز بار دیگر به روند صعودی خود ادامه خواهد داد، اما در هر صورت تحول بزرگ و اساسی می تواند باز شدن گره های تحریمی، بازگشت ارزهای خارجی به کشور، ازاد شدن واردات خودرو یا تحولاتی از این دست باشد تا سمت و سوی بازار خودرو به شکل جدی مشخص شود، تا قبل از مشخص شدن این شرایط، بازار احتمالا مسیری کاهشی و رکودی را ادامه خواهد داد و در چنین شرایطی ورود به بازار خودرو به جهت سرمایه گذاری نیز منطقی به نظر نمی رسد.

منبع: دیجیاتو نویسنده: نهان شکیبا