شاخص بورس

قیمت طلا 18 عیار

ريال

قیمت سکه بهار آزادی

ريال

قیمت سکه امامی

ريال

قیمت نیم سکه

ريال

قیمت ربع سکه

ريال

قیمت دلار

ريال

قیمت یورو

ريال

پربازدیدترین

 الگوریتم هوش مصنوعی نخستین نشانه های ویروس کرونا را از 17 دی شناسایی کرده بود
تکنولوژی سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۱:۱۹

الگوریتم هوش مصنوعی نخستین نشانه های ویروس کرونا را از 17 دی شناسایی کرده بود

الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی " BlueDot"  گزارش های خبری و داده های بلیت هواپیما را بررسی می کند تا بیماری های مسری حاد مانند شیوع آنفولانزا در چین را پیش بینی کند.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب به نقل از مجله وایرد؛ در تاریخ 9 ژانویه برابر با 20 دی ماه ، سازمان بهداشت جهانی در خصوص شیوع یک بیماری خطرناک مانند آنفلوانزا به چین هشدار داد. در این هشدار ذکر شده بود که یک دسته از موارد ذات الریه در ووهان گزارش شده است که احتمالاً ناشی  از قرار گرفتن فروشندگان در معرض بیماری های حیوانات زنده در بازار غذاهای دریایی است. این هشدار پس از آن صادر شده بود که الگوریتمهای هوش مصنوعی  مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا در 6 ژانویه برابر با 17 دی ماه  این هشدار را چند روز قبل از آن دریافت کرده بودند.

BlueDot از یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کند که گزارش های مربوط به اخبار خارجی ، شبکه های بیماری حیوانات و گیاهان و اعلامیه های رسمی را مورد هدف قرار می دهد تا به کاربران خود هشدار دهد تا از مناطق خطرناک مانند ووهان دوری کند.

سرعت خبررسانی در حین شیوع بیماری اهمیت دارد و مقامات چینی نیز سابقه خوبی برای به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد بیماری ها ، آلودگی هوا یا بلایای طبیعی ندارند. اما مسئولان بهداشت عمومی WHO و CDC برای نظارت بر بیماری خود باید به همین مقامات بهداشتی اعتماد کنند. بنابراین ممکن است هوش مصنوعی سریعتر از خبرهای رسمی اطلاع رسانی کند. کامران خان ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت BlueDot می گوید: "ما می دانیم که ممکن است به دولت ها اعتمادی نباشد که به موقع اطلاعات را ارائه دهند.ما می توانیم اخبار مربوط به شیوع احتمالی بیماری را با سرعتی فراتر از حد انتظار منتشر کنیم."

خان می گوید که این الگوریتم از اطلاعات شبکه های اجتماعی استفاده نمی کند زیرا این داده ها بسیار ناخالص هستند. اما او یک برگ برنده دارد. شرکت او با دسترسی به داده های بلیت هواپیمایی های جهانی می تواند به شما کمک کند پیش بینی کنید که ساکنان آلوده بعدی به کجا می روند. این سازمان به درست پیش بینی کرده بود که ویروس از ووهان به بانکوک ، سئول ، تایپه و توکیو در روزهای بعد از ظهور اولیه خود می رود.

خان که به عنوان متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان در تورنتو در خصوص اپیدمی SARS در سال 2003 مشغول به کار بود ، در آرزوی یافتن راهی بهتر برای ردیابی بیماریها بود. این ویروس در استانهای چین شروع شد و در هنگ کنگ و سپس به تورنتو گسترش یافت و در آنجا 44 نفر کشته شدند. خان درباره شیوع ویروس کرونامی گوید: "اکنون یک نوع تکرار تاریخی وجود دارد. در سال 2003 ، من تماشا كردم كه ویروس در سطح شهر غلبه كرده و بیمارستان را فلج کرد. بین کادرهای درمان و بیماران مقدار زیادی از خستگی ذهنی و جسمی وجود داشت ، و من فکر کردم بهتر است راهی جدید پیدا کنیم."

خان پس از آزمایش چندین برنامه پیش بینی ، BlueDot را در سال 2014 راه اندازی کرد و 9.4 میلیون دلار بودجه سرمایه گذاری را جمع آوری کرد. این شرکت در حال حاضر 40 کارمند دارد؛ پزشکان و برنامه نویسان که برنامه تحلیلی نظارت بر بیماری را تهیه می کنند؛ از تکنیک های پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشینی استفاده می کنند تا گزارش های خبری را در 65 زبان به همراه داده های هواپیمایی و گزارش های شیوع بیماری بررسی کنند. خان می گوید: "آنچه ما انجام داده ایم استفاده از پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین برای آموزش یک  موتور  هوشمند است.

خان می گوید ، پس از پایان یافتن خودکار بررسی داده ها ، تجزیه و تحلیل انسانی وارد عمل می شود و اپیدمیولوژیست ها بررسی می کنند که نتیجه گیری از دیدگاه علمی معنا پیدا می کند یا خیر و سپس گزارشی به مراجعین دولتی ، تجاری و بهداشت عمومی ارسال می شود.

گزارشات BlueDot سپس به مقامات بهداشت عمومی در ده کشور (از جمله ایالات متحده و کانادا) ، خطوط هوایی و بیمارستانهای اصلی که بیماران آلوده ممکن است در آنجا بستری شوند ارسال می شود. خان می گوید BlueDot داده های خود را به عموم مردم نمی فروشد.

 

این که BlueDot این بار موفق شده است بیماری را پیش از شیوع گسترده ردیابی کند، بسیار مهم و یک نقطه عطف است. جیمز لاولر ، متخصص بیماریهای عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا ، که بیماران قرنطینه شده ابولا را در سالهای 2017 و 2018 درمان می کرد ، می گوید: -برای محاسبه این که چه تعداد مسافر از چین در یک هفته معین وجود دارند  و درصدی که ممکن است تحت تأثیر بیماری قرار گرفته باشد ، بسیار سخت و در عین حال ارزشمند است. "

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داد ، منطقه ای شامل هشت شهر و 35 میلیون نفر اکنون در چین قرنطینه شده است ، در حالی که روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده است که بیمارستان های واقع در مرکز شهر ووهان ، بیماران را به سختی بستری می کنند و لوازم پزشکی مانند ماسک و  مواد ضد عفونی کننده نیز رو به اتمام است.

لاولر و برخی دیگر از پزشکان ویروس شناس  می گویند شیوع ویروس کرونا همچنان ادامه خواهد داشت زیرا مسافران از چین به کشورهای دیگر سفر می کنند، در حالی که فاقد علائم اصلی بیماری هستند . بنابراین  ما هنوز نمی دانیم که چند نفر بیمار خواهند شد و قبل از شروع شیوع بیماری در کشوری جدید ، چه تعداد از آنها خواهند مرد.

برای متوقف کردن شیوع بیماری ، مسئولان بهداشت عمومی باید حقیقت را بگویند و سریع آن را بیان کنند. اما در این میان ، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که به اپیدمیولوژیستی مبتنی بر هوش مصنوعی اعتماد کنیم.

منبع: entekhab نویسنده: تیرداد بیژن