شاخص بورس

قیمت طلا 18 عیار

ريال

قیمت سکه بهار آزادی

ريال

قیمت سکه امامی

ريال

قیمت نیم سکه

ريال

قیمت ربع سکه

ريال

قیمت دلار

ريال

قیمت یورو

ريال

پربازدیدترین

یک تئوری برای دنباله فیلم جوکر
فیلم و سریال یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۰:۰۰

یک تئوری برای دنباله فیلم جوکر

داستان سرآغاز شخصیت بتمن یکی از مشهورترین داستان‌ها در دنیای کمیک‌ها و بین مخاطبین شخصیت‌های کمیکی و ابرقهرمانی است. چندین بار و به شیوه‌های مختلفی شاهد رقم خوردن سرنوشت بروس وین بوده‌ایم. از خود کمیک‌ها گرفته تا فیلم‌ها، سریال‌ها و بازی‌های ویدیویی چه به صورت لایو اکشن و چه به صورت انیمیشنی این ماجرا تعریف شده است.

در جدیدترین مورد هم فیلم جوکر با کارگردانی تاد فیلیپس به باز آفرینی این اتفاق پرداخته که در آن بروس وین جوان در مسیر همیشگی‌اش برای بر تن کردن شنل سیاهش و مبارزه با جرم و جنایت شهر گاتهام قرار می‌گیرد.

در ظاهر، ماجرا مثل همیشه است. با این حال، تغییرات کوچک اعمال شده روی این اتفاق مشهور ممکن است باعث شود تا نتیجه متفاوت‌تر از چیزی باشد که مثل همیشه انتظارش را داریم. بیش‌ترین تغییر هم شاید روی آینده بروس وین به عنوان مبارز جرم و جنایت باشد. بعضی از طرفداران اما آن قدر پیش رفته‌اند که حتی اعتقاد دارند این تغییرات کوچک می‌تواند باعث شود تا بروس وین به جای بتمن، به یکی از شخصیت‌های دیگر دنیای کمیک‌های دی‌سی تبدیل شود که شهرت چندانی هم ندارد.

ابتدا نگاهی به سرآغاز مورد قبول بتمن می‌اندازیم. با وجود این که نسخه‌های مختلفی از سرآغاز بتمن خلق شده‌اند که گاهی با یکدیگر تفاوت‌های ریز و درشت دارند ولی اکثر مخاطبان روی این، اتفاق نظر دارند که به وجود آمدن شخصیت بتمن به خاطر مرگ مارتا و توماس وین به دست خلافکاری به اسم جو چیل (Joe Chill) است. مرگ والدین بروس دقیقاً وقتی اتفاق می‌افتد که خانواده وین از تئاتری خارج می‌شوند، که در بیش‌تر داستان‌ها، در حال نمایش نسخه‌ای از «ماسک زورو» را است.

این حادثه تلخ باعث می‌شود تا بروس وین تصمیم بگیرد برای متوقف کردن جرم و جنایت تبدیل به شوالیه شنل پوش گاتهام شود و قسم بخورد شهرش را از شرارت‌ها پاک کند. بروس به خاطر فوبیایی که نسبت به خفاش‌ها دارد تصمیم می‌گیرد عامل ایجاد ترس در وجودش را تبدیل به وحشت خلافکاران گاتهام کند.

در این جا است که اوضاع کمی برای فیلم جوکر تغییر می‌کند. به طور کلی در این فیلم سعی شد که جنبه‌ها و مواردی از منبع اقتباس استخراج و با تغییر دادن آن‌ها به مخاطبان عرضه شود. از خود شخصیت جوکر تا سرآغاز او، فیلم شباهت خیلی دوری نسبت به دنیای کمیک‌های دی‌سی و شخصیت‌های درون آن دارد.

در خصوص همین اتفاق خاص، مرگ توماس و مارتا وین نتیجه ناخواسته آشوبی است که به خاطر جوکر در سطح شهر اتفاق افتاد. در این آشوب، معترضان در خیابان‌های شهر شروع به غوغا کرده و سراسر آن را تبدیل به جهنم می‌کنند. در تمام این هرج و مرج، توماس و مارتا وین در حالی به قتل می‌رسند که به همراه پسرشان از تئاتر بیرون آمده‌اند. با توجه به آشوب با تم دلقک که تقریباً تمام معترضان در آن نقاب دلقک به صورتشان زده‌اند، اوضاع می‌تواند برای بروس وینی که تازه والدینش را از دست داده جور دیگری پیش برود.