شاخص بورس

قیمت طلا 18 عیار

ريال

قیمت سکه بهار آزادی

ريال

قیمت سکه امامی

ريال

قیمت نیم سکه

ريال

قیمت ربع سکه

ريال

قیمت دلار

ريال

قیمت یورو

ريال

پربازدیدترین

نگاهی به نظر منتقدان در رابطه با فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker
فیلم و سریال سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۰:۴۴

نگاهی به نظر منتقدان در رابطه با فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker

پس از مدت‌ها انتظار، نهمین فیلم از سری اصلی Star Wars اکران شد که پایان‌بخش حماسه اسکای‌واکر است. «جی. جی. آبرامز» کارگردانی فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker را بر عهده داشته و بازیگرانی همچون «دیزی ریدلی»، «آدام درایور»، «مارک همیل»، «کری فیشر» و «اسکار آیزاک» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker در متاکریتیک امتیاز نه‌چندان خوب ۵۴ و در راتن تومیتوز، امتیاز مشابه ۵۷ را دریافت کرده. این در حالی است که میانگین نمره بینندگان در راتن‌تومیتوز به عدد ۸۶ رسیده و در IMDb نیز شاهد امتیاز ۷ هستیم. نکته جالب توجه اینجاست که در مورد نسخه پیشین استاروارز، یعنی The Last Jedi نیز شاهد اختلاف نظر منتقدین و مخاطبان بودیم؛ به‌گونه‌ای که میانگین امتیاز منتقدان ۹۱ و میانگین نمره مخاطبان ۴۳ بود. در ادامه نظر برخی از منتقدان درباره این پایان بزرگ را مرور می‌کنیم.

«سورن اندرسون» از Seattle Times نمره کامل به این فیلم داده و آن را همرده نسخه‌های نخستین فرنچایز، یعنی A New Hope و The Empire Strikes Back دانسته. نکته‌ای که دیگر منتقدان نیز به آن اشاره کرده‌اند، ارجاعات بسیار زیاد این فیلم به سه‌گانه اصلی است.

«پیتر بردشاو» از The Guardian نمره ۸۰ را برای این عنوان در نظر گرفته و در جمع‌بندی خود گفته:

هر چقدر هم که Rise of Skywalker نامعقول باشد، از انرژی زیاد و قطعیتی وجدآمیز بهره‌مند و بسیار سرگرم‌کننده است. پر از سرزندگی و هیاهوی سریال‌های فراموش‌شده صبح شنبه که بر آثار «جورج لوکاس» هم تأثیر داشتند.

«جیم وجوودا» از IGN نیز با دادن نمره ۷۰، نسبت به این عنوان نظر مثبتی داشته و با تمام اشکالاتش، آن را سرگرم‌کننده دانسته. در نقد او آمده:

همانطوری که عشق، علاقه و نوستالژی زیادی در فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker جاری است، واضح است که ترس از نارضایتی طرفداران نیز روی ساخت آن تأثیر زیادی داشته و این ترس باعث شده شاهد انتخاب‌های کنجکاوانه یا خلاقانه داستان با اجرایی کُند باشیم.

عشق ساخته شده، اما با این حال، بهترین کار آن‌ها ادای احترام به کوشش‌های لوکاس در دهه‌های قبل است.

«درن فرانیچ» از Entertainment Weekly نیز Rise of Skywalker را اثری متوسط خوانده که در ارائه نوآوری‌های جدید مناسب عمل نمی‌کند. او با اعطای امتیاز ۵۰ اظهار داشته که این عنوان نه یک پایان است، نه یک دنباله، نه یک ریبوت و نه یک ریمیکس، بلکه یک «زامبی» است!

به هر حال، اینطور به نظر می‌رسد که طرفداران پروپاقرص این فرنچایز از رایز آو اسکای‌واکر نیز لذت خواهند برد، اما توازن درستی بین خلاقیت‌ها و ارجاعات سینمایی برقرار نشده. به گفته منتقدان، وفاداری بیش از حد آبرامز به تصورات لوکاس موجب شده این عنوان از خلاقیتی لایق یک پایان بهره‌مند نباشد. آبرامز نیز در مصاحبه‌ای گفته که هم منتقدان و هم بینندگان راست می‌گویند و باید به نظر آن‌ها احترام گذاشت.

منبع: vigiato نویسنده: تیرداد بیژن